Tanévnyitó Celldömölkön 

Közeledik szeptember 1-je, amikor megkezdődik az óvodások, diákok számára 2024/2025-ös nevelési év, tanév. Az intézményekben azonban már lázas munka folyik. Immár hagyomány, hogy az egyházmegyei fenntartású oktatási-nevelési intézmények dolgozói közösen vesznek részt tanévnyitó szentmisén, amelyre ezúttal Celldömölkön került sor. 

Tálas József, az Egyházmegyei Katolikus Iskolák Főhatósága igazgatója köszöntötte a megjelenteket, majd dr. Székely János megyéspüspök átadta a Szent Gellért-díj Ezüst fokozatát Földes Tihamérnak, a szombathelyi Boldog Brenner János Kollégium munkatársának.

Hortobágyiné dr. Nagy Ágnes mutatta be a Családi Életre Nevelés programot, amelyet több egyházmegyei intézményben is ismernek és alkalmaznak. A legfontosabb cél az alapvető emberi értékekek mentén történő szemléletformálás. Nem csak módszertani segítséget kapnak a résztvevők, a legfontosabb a személyiségfejlesztés, a megerősítés annak érdekében, hogy később segítséget tudjanak adni a fiatalok családi életre való felkészítésében és támogassák őket a felnőtté válás útján, az élethivatásuk felvállalásában.

Hortobágyiné dr. Nagy Ágnes előadását meghallgathatják itt. 

Vezessük el a fiatalokat a forráshoz – ezt kérte a pedagógusoktól szentbeszédben dr. Székely János megyéspüspök. Mózesnek is álma volt, hogy az Istennel megtapasztalt találkozást a Hóreb-hegyén a nép is átélhesse. És így is történt. Isten a hegyen leszállt lángokban: amit Mózes átéllt, átélhette az egész közösség. Hasonló a küldetése a pedagógusoknak: az életüknek van egy titokzatos, égő csipkebokra, amikor megsejtették küldetésüket, embereket neveljenek, hogy segítsék a fiatalokat a  szellemük, lelkük fejlődésében és odavezessék őket Istenhez. Senki nem adhatja azt amije nincs: ha nincs a lelkünkben élő tűz, akkor nem tujduk a gyermekeknek átadni ezt, mondta szentbeszédében Székely János, aki néhány gondolatot is megfogalmazott hogyan tudnak a pedagógusok visszanyúlni a forráshoz, hogyan tudnak belőle meríteni és másokat is odavezetni.

Ilyen forrás a gyermekkor, annak élményei, szeretetteljes időszaka.  A második forrás azok a tiszta ajándékok amelyek a Teremtő kezéből, közvetlenül származnak. Ilyen a természet. Forrás a Biblia, amely lélek és élet. Nem csak intellektuálisan kellene közelíteni hozzá, mert a sorok között ott van a Teremtő Isten, mondta Székely János, aki fontos forrásnak említette a szentségeket is, és az igazságot. Az igazaság nem más mint a valóság, a világmindenségbe beleültetett isteni harmónia és rend. Ha ezt egy fiatal megsejti és rájön, hogy ebbe kellene belesimulnia akkor felszabadul és szárnyalni kezd. Ha azonban azt gondolja egy gyermek, hogy az életnek nincs semmi értelme, akkor eltűnik az életéből az igazi erkölcs. Megmaradnak helyette erkölccsel kapcsolatos érzések. Az igazi erkölcs azt jelenti, hogyha valaki helytelen dolgot tesz, akkor akármilyenek az érzései, a kulturája, a társadalmi hagyományai azt azonnal abba kell hagynia, az objektíve rossz. Az igazi erkölcs azt jelenti, hogy van felettünk egy isteni rend, van egy objektív mérce, ebben kell tiszta hanggá válnunk. Vezessük el a gyermekeket az igazsághoz, hogy a világ nem csak magától van, a semmiből, hanem oka van és van beteljesedése is, mondta a megyéspüspök, aki a közösségek szerepét is hangsúlyozta.

Nyissuk ki szívünket az ég felé, menjünk a tiszta forrásokhoz és próbáljunk minél több fiatalt ugyanide elvezetni, zárta szentbeszédét Székely János.

Dr. Székely János megyéspüspök szentbeszédét meghallgathatják itt.  

 

A szentmisét követően agapé várta az óvodák, iskolák munkatársait.