A szociális ágazatban dolgozóknak szükségük van az együttműködésre és a folyamatos egyeztetésekre, hangzott el november 7-én egy szombathelyi fórumon. Csak így tudják hatékonyabban képviselni érdekeiket, megismerni és átvenni jógyakorlatokat, megosztani a tapasztalataikat és megoldási javaslatokat tenni a döntéshozók asztalára a szférát érintő problémákkal kapcsolatban. 

A Szombathelyi Egyházmegye és a Katolikus Szeretetszolgálat együttműködésében és szervezésében került sor a szociális ágazatban működő intézmények és dolgozóik találkozójára. Vas és Zala megyéből érkeztek részt vevők. Dr. Székely János megyéspüspök kiemelte: az emberiség első, mindenki számára nyitott szociális intézményét Kis-Ázsiában keresztények hozták létre Nagy Szent Bazil kezdeményezésére: gondoskodtak árvákról, szegényekről, betegekről. Ezért vállal szerepet ebben az ágazatban az Egyháznak ma is. A kereszténység minden emberben, így az idősekben, sérültekben is Isten képmását látja, emellett az örök élet reményét is adja az embereknek. Úgy gondolom, hogy a keresztény szív többletet ad a szociális gondoskodáshoz. Ennek a konferenciának az egyik célja, hogy ahhoz a társadalmi párbeszédhez, ami folyik a szociális intézményekről és azoknak a fenntarthatóságáról ahhoz mi is hozzátegyünk. Ezzel a keresztény fantáziával, keresztény szívvel amelyből valaha történelmünk első szociális intézményei megszülettek, mondat Székely János.

 

Csizi Péter, a Belügyminisztérium szociális ügyekért felelős helyettes államtitkára arról beszélt, hogy a szociális ágazatban jelentkező munkaerőhiány kezelésére pl. a bérek, a munkakörülmények javítása és az oktatás területén kell lépéseket tenni. Utóbbit azért tartja a kormányzat fontosnak, mert úgy vélik, ha nem nyúlnak hozzá a képzésekhez, ha nem igazítják a fiatalokhoz, a fiatalok elvárásaihoz a képzéseket, a képzések megnevezését, az oktatás módszertanát akkor nem tudják a jövő szakembereit megszólítani, hogy ezen a terülten kínált képzésekben tanuljanak, később pedig dolgozzanak. Előadásában Csizi Péter beszélt az elmúlt években az ágazatot érintő képzési, oktatási változásokról, és kiemelte: a jövőben a fiatalabb generáció megszólítását már az általános iskolában elkezdik.

 

A Szombathelyi Egyházmegye az elmúlt években két szociális intézmény működtetését is átvette Vas megyében: Szombathelyen és Táplánszentkereszten. Tette mindezt abból a keresztény meggyőződésből, amely miatt Nagy Szent Bazil és társai is kialakították szociális intézményüket Kis-Ázsiában: mert Jézus az egész emberiségért jött a világra, hogy szeretetével megújítsa Isten- és emberkapcsolatunkat. A kereszténység központi gondolata a szeretet: Isten maga a szeretet és az ember is arra született, hogy szeressen. Ezt mondta el Jézus a tanításában, ezt nevezte Isten országának. Ez az a pillanat, ahol ő jelen van a világban, ahol ő a király, ezt hirdeti meg a nyolc boldogságban. Jézus egy új világot akart elhozni, ahol kevesebb a könny, az éhező. Nem csak vallási dolgokért jött, hanem az emberét. Ezért a kereszténység nem csak  templomokban akar létezni, hanem családokban, iskolákban, kórházakban is. És ez a jézusi alapelv miatt a keresztények testvérként néznek egymásra: a sérült, beteg emebrekre is. Bennü is Isten képmását, remekműveit ismerik fel és így bánnak velük akkor is, ha valaki a betegsége miatt nem tudja kifejezni magát vagy nem tud mozogni, mondta Székely János.

A szociális szektorban is fontos a fenntarthatóság, erről már Vajda Norbert, a Katolikus Szeretetszolgálat főigazgatója beszélt. Előadásában kitért a bérekre, az oktatásra, az együttműködésre más ágazatokkal, a szektor érdekérvényesítő képességének javítására, a családok, fiatalok megszólítására és az innovációra. Hangsúlyozta a találkozók, eszmecserék fontosságát, ahol javaslatok születhetnek az ágazatot illető kérdésekben és amelyeket képviselhetnek, előterjeszthetnek a döntéshozóknak.

A konferencia kerekasztal beszélgetéssel, fórummal zárult.  Ezen is felvetődött, hogy egyre kevesebb a szakember az ágazatban, így már a beosztások elkészítése is sok esetben gond. Kevesen is jelentkeznek képzésre illetve aki végez és munkába áll, azt nehéz megtartani. Az érdeklődők hallhattak a Magyar Máltai Szeretetszolgálat bicskei Egészségügyi és Logisztikai Központjáról, létrejöttéről, a legszegényebbeket segítő szolgálatról.

A konferencián elhangzott beszédeket hamarosan megtekinthetik egyházmegyénk honlapján.

Recommended Posts

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük