Október 9-én megnyílt a szombathelyi Képtárban a kőszegi Szent Imre-templom két mellékoltárának felújított oltárképeit bemutató kiállítás.

Kormányzati támogatással több templom felújítása zajlik Kőszegen. Ezek közül az egyik a Szent Imre-templom. Mint Sarkadi Márton projektvezető elmondta: a tervek szerint novemberben a templom belső terének felújításával el készülnek. Ennek részeként zajlott hónapokon át két mellékoltár festményeinek restaurálása. Ezek: a Győztes Immaculata című festmény, amely Schaller István festőművész alkotása 1772-ből, és a Mária megkoronázása című alkotás, amelyet 1766 körül festettek. A szerző pontos kilétét nem ismerjük.

Cebula Anna, a Képtár igazgatója köszöntötte a megjelenteket. Az itt látható festmények magasztos példáia annak az egyházi művészetnek, amely tartalmával és kvalitásával arra volt hivatott, hogy közelebb hozza az igazságot az Istenről, imára buzdítsa a híveket, elősegítse az elmélyülést, megteremtve lelkünkben a csendet.

Amikor egy templomot felújítunk, akkor régi értéket megmentünk, felemelünk a mélyből: gazdagabban tárjuk az érdeklődők elé. Így történt ez pl. a jáki templom esetében, ahol előkerült az alapító sírja, apáti miseruha, Árpád-kori sírok. És így van ez a kőszegi Szent Imre-templom esetében is, mondta dr. Székely János megyéspüspök. Erre példa a két oltárkép. A megyéspüspök Mária személyéről, az Egyházban betöltött szerepéről, valamint a képeken jelképekről beszélt. A Szűzanya szimbóluma a tökéletes emberi életnek, minden kereszténynek az ideálja: aki kinyitja a szívét az ég felé, annak az élete megzsépül, ragyogó lesz, ragyog rajta Isten kegyelme. Ez az üzenet érkezik hozzánk a képekről, mondta Székely János.

 

Sarkadi Márton a restaurálásról osztotta meg gondolatait. Kiemelte: két külön műhelyben újították fel a képeket. A Szent Imre-templomba belépve a diadalív két oldalán áll az a két oltár, amelyekről a képek valók. Legutóbb 1937-ben restaurálták a képeket, a kor színvonalának és előírásainak megfelelően, és ez segített megőrizni a képeket napjainkig. A képek elsötétedtek, koszosak voltak. A képek szélén, pergett a festék. Hullámosodás viszont nem volt tapasztalható, köszönhetően az 1937-es munkának. Elsőként a vakkeretek és ávászon ellenőrzése történt meg. Jó állapotban voltak. Alapos tisztítás, portalanítás kezdődött, hogy az évtizedek alatt lerakódott szennyeződéseket eltávolították. Eltávolították a korábbi, besötétedett lakkréteget, majd az átfestéseket azonosították, eltávolították, a képet restaurálták.

A tárlat november 10-ig látogatható.

Recommended Posts

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük