A Keresztény Értelmiségiek Szövetsége Szombathelyi Csoportja felkérésére dr. Székely János megyéspüspök tartott előadást, amelyben egy igazságosabb világ lehetőségét vázolta fel a megjelenteknek.

Bevezetőként kiemelte: a világunk ma gazdaságilag rendkívül igazságtalan. Gazdagodik a világ, de ebből a szegényeknek szinte semmi nem jut. Mi vagy inkább ki ebből a kiút? Jézus, hangzott a válasz, mert amit Ő meghirdetett az nem csak egy lelki ország. Jézus nemcsak az Istennel való kapcsolatunkat akarta átalakítani, hanem mindennel és mindenkivel. Kiemelte: a kereszténység körében az I. században nem volt éhező. Akinek szüksége volt, akkor a többiek böjtöltek és így megtermetették a nélkülöző számára amire szüksége volt. A rabszolgákat is embernek tekintették, aminek egyik bizonyítéka, hogy még pápát is választottak a elszabadított rabszolgák közül, I. Callixtus-t.

Hogyan lehetne igazságosabb a világunk? – tette fela kérdést a megyéspüspök. A megoldást – többek között -pl. az adóparadicsomok megszünetésében látta, egy olyan világméretű szervezet felállításában, amelynek politikai tekintélye is megvan, hogy a jó ügy érdekében hozott döntéseket keresztül vigye. Fontosnak tartotta a pénzügyek nyilvánosságra hozatalát, vagy az államadósságok kamatos kamattal való megterhelésének eltörlését.

Székely János kiemelte: a Földet Isten minden ember számára teremtette. Ezért, bár a magántulajdonhoz való jog fontos és az Egyház által is támogatott, azt megelőzi a javak egyetemes rendeltetésének joga, azaz, hogy a Föld mindenki megélhetését kell, hogy biztosítsa. A gazdaság célja nem a haszon, hanem az ember és az ember kibontakozásának segítése. Fontos lenne, hogy a gazdaságban is érvényesüljenek erkölcsi elvek, tehát ne csak a szabadverseny legyen a mérvadó. Az ember boldogságához kell a másik ember is – idézte Aquinói Szent Tamást a megyéspüspök, hozzátéve: mert az ember társas lény, aki szeretettre született. Székely János hangsúlyozta: fontos lenne olyan jógyakorlatok bemutatása, amelyek megmutatják, hogy az etikai elvek érvényesülhetnek a gazdaságban is. Erre egyébként van magyar példa. Kiemelte azt is, hogy az Egyházak Világtanácsa kezdeményezésére a világ gazdagabb országai az GDP-jük meghatározott százalékát évről érvre a szegényebb országoknak adják, hogy segítsék ezzel is a fejlődésüket. Dr. Székely János megyéspüspök előadását hamarosan visszanézhetik egyházmegyénk honlapján.