Bárkaként mentsük át az életet az erőszak vízözönén – Székely János püspök a Dicsőítő Szigeten
Bárkaként mentsük át az életet az erőszak vízözönén – Székely János püspök a Dicsőítő Szigeten
Második alkalommal rendezték meg Szigetmonostoron a Dicsőítő Sziget elnevezésű keresztény összművészeti fesztivált, mely idén az „Isten gyermekeinek hívnak minket, és azok is vagyunk” mottó jegyében ölelte fel a színes programokat június 24–25-én. A fellépők és zenei szolgálatot teljesítők felekezeti hovatartozástól függetlenül az ország számos pontjáról, sőt határon túlról is érkeztek.
Keresztelő Szent János születésének ünnepén Böjte Csaba ferences szerzetes különleges módon nyitotta meg a szigetmonostori fesztivált: zenés rendezvény lévén – stílusosan – egy nagyszerű énekest hozott Erdély földjéről, Molnár Levente Liszt Ferenc-díjas operaénekes személyében, aki Csaba testvér köszöntő gondolatait székely dalokkal tarkította.
Csaba testvér – az Ószövetség prófétáira, valamint újszövetségi és magyar szentekre utalva – megállapította: próféták után kiált a világ. Hitünk szerint az élő Isten szólni akar hozzánk. A Szentírás tele van olyan személyekkel, akikkel az Isten párbeszédet kezdett. De közülük csak kevesen voltak papi rendből valók, a több mint ötezer szentünk világi emberek közül került ki. A prófétálás tehát nem csak néhány kiválasztott ember számára fenntartott szakma, hanem mindnyájunknak szóló hivatás, amire a keresztségben meghívást kaptunk.
Sokan jártak már előttünk, minden kornak megvolt a maga prófétája. Szent László király bűnbánati szent idő hirdetésével a békesség útjára vezette a hosszú évtizedekig ellenségeskedő magyar népet. Szent Ferenc – bár eleinte maga is beállt a keresztes háborúba – letette a fegyvert és templomépítésbe kezdett, miután meghallotta az Úr hangját: „Ferenc, kinek akarsz szolgálni? A háború vagy a béke Istenének?”
Lehetetlennek tűnő feladatokra indította őket az Isten. De nem kell ilyen nagy dolgokra gondolni. „Ha idősödő fejjel ott motoszkál benned, hogy tanulnál valamit, de legyintesz magadban, hogy már öreg vagy ehhez, ne tedd! A Lélek indít! Tanácskozz a plébánosoddal, imádkozz a barátnőiddel, és állj neki, váltsd valóra, ami benned megfogalmazódott, amire vágysz.”
A mi urunk, Jézus Krisztus nem arra vágyik, hogy üljünk a kispadon és drukkoljunk neki.
A próféta az, aki oda mer állni a maga kicsinységével, gyengeségével Isten elé, és azt tudja mondani: Uram, itt vagyok, szólj, megteszem, amit te mondasz nekem.
Ezen a gyönyörű szigeten, itt a fesztiválon keressetek egy magányos helyet, üljetek le, és elcsendesdve forduljatok Istenhez: Uram, eltelt már húsz, harminc, hatvan év az életemből, mondd, mit csináljak? Hogy oldjam meg családom, városom, népem gondjait? Mit tudnék én tenni, hogy szebb legyen ez a világ? „Szívem minden szeretetével kívánom, hogy nagyon sok próféta legyen köztetek, és erre kérem Isten áldását. Adja Isten, hogy ez a kétnapos rendezvény szépen, szentül sikerüljön, egymáshoz is, de mindenekelőtt a mi Urunk Istenünkhöz is közelebb kerüljetek az Atya, a Fiú és a Szentlélek nevében” – zárta gondolatait Böjte Csaba.
A plébánia kertjében elsőként a felvidéki Crux együttes lépett színpadra, őket a The Sign követte, majd a budapesti Golgota Gyülekezet zenei csapata állt fel, akik korábbi tagjaikkal – a jelenleg az Egyesült Királyságban élő Dobner Illéssel és Évivel – kiegészülve dalaikkal közösen dicsőtették Istent.
A település katolikus templomában 15 órakor megkezdődött a fesztivál háttérima-szolgálata, a 24 órás dicsőítés. Gável Gellért, a rendezvény egyik szervezője kifejezte háláját azoknak a zenei együtteseknek, akik a dicsőítő szolgálatban részt vállaltak, hiszen mint mondta: ez a szíve-lelke a Dicsőítő Sziget fesztiválnak. „A másik színpadon zajló koncertek a meghívó azok számára, akik még nem tudnak belépni a templomba, Jézus jelenlétébe. Hiszem azt, hogy a »szentek szentje« sok év után majd kitágul, kinőjük ezt a templomot, és akkor majd helyet cserélünk.
A háttérimádság lényege az, hogy Jézus Krisztus meg tudja nyerni a szíveket saját magának rajtunk keresztül és valóban cselekszik.”
A 24 órás dicsőítés során a zenei formációk óránként váltották egymást. Saját szerzemények és ismertebb keresztény könnyűzenei dalok egyaránt felcsendültek. Az éjjel is folyamatosan tartó zenei szolgálat bárki számára nyitott volt.
„Olyan térbe lépve, ahol három nagy művészeti irányzat is találkozik, nem lehet felkészületlenül, egyszerre csak belecsöppenni” – e gondolattal nyitotta meg Kercza Asztrik ferences szerzetes a plébánia épületének előterében berendezett, Balázs András katolikus pap alkotásaiból összeállított kiállítást. A válogatásban plakátok, absztrakt és szakrális művek egyaránt megtalálhatók. Az absztrakt definícióját keresve elhangzott, hogy tulajdonképpen titok, kinek miért tetszik valami. Minden embernek más az ízlése, ennélfogva a valóságból más-más elemet emel ki, olyanokat, amik számára fontosak. Az absztrakt lényege az, hogy a valóság teljességéből kiemelünk valamit, abból alkotunk egy képet, így ugyanaz a dolog – amit más valaki máshonnan lát – új hangsúlyt kap. Egy művész látásmódjáról tehát az absztrakt mond el a legtöbbet.
A kiállított ikonokat szemlélve rádöbbenhetünk, hogy ezek a szent képek szabályosságukban a Szentlelket hordozzák. Az ikon jelentése képmás, így a Pantokrátor ábrázolás Krisztus arcát jeleníti meg, az élő Jézusét, akinek arca az ikon nézőjében is fölragyog. Balázs András saját művészetéről vallva elmondta: Reményik Sándor Istenarc című verse fejezi ki leginkább, az istenarc keresése jellemzi alkotásait.
Az első nap programját a magyar színházi, filmes és szinkron szakmák legnagyobbjainak bevonásával működő Dramatizált Biblia társulata és az Eucharist együttes közös produkciója zárta.
Vasárnap reggel Prazsák László dicsőítését követően Székely János szombathelyi megyéspüspök és Megyeri Jonatán rabbi kerekasztal beszélgetésével indult a nap. A beszélgetés a felekezetek, vallások, a közösségek közötti hídépítés és egységteremtés jegyében zajlott. Arra a bizonyosságra építkezett, hogy egy atyánk van, az Isten. A beszélgetésben szó volt hitről, Isten és ember kapcsolatáról, zsidóság és kereszténység istenképéről és az atyaság ősi forrásáról is.
Arról, hogy miért fontos az istenkép, és hogyan befolyásolja az ember életét, illetve a társadalmat az embernek az Istennel való kapcsolata, Megyeri Jonatán elmondta: a nem hívő emberek konszenzus alapján határozzák meg, hogy mi az igaz és mi a hamis, mi helyes és mi helytelen, tehát emberek egy csoportja jelöli ki azokat a határokat, mit tart jónak, mit rossznak.
A hívő embernél azonban Isten határozza meg, hogy mi a helyes és mi nem az. Ez az igazodási pont nem változik helytől és időtől függően,
ellentétben a nem hívők esetében. Az istentudat és a hit azért nagyon fontos, hogy értsük a határokat. Egy olyan társadalomban élünk a 21. században, amely a zsidó-keresztény kultúra értékrendjén alapszik. Ezek a határok kétezer éve éppen a Biblia alapján lettek kijelölve. A kereszténységnek köszönhetően a bibliai alapértékek kikerültek a nagyvilágba, ezért legalább ezek az alap viszonyítási pontok a világ nagy részén tisztázottak.
Székely János püspök elsőként arról beszélt, hogyan határozza meg egy ember életét az, amit a világról, élete értelméről és Istenről gondol. Az az ember és az a társadalom, amelyik úgy tartja, hogy az életnek nincs túl nagy értelme, a semmiből a semmibe tart, a világnak – amely csak úgy véletlenül jött elő – nincs különösebb oka, és a halál után a nagy semmi jön; belülről ürül ki a szíve, az élni akarása és az eszményei. Az európai társadalom ilyesfajta betegségben szenved. Ám ha azt gondoljuk, hogy Krisztus minden ember és minden nép üdvözítője, és Isten lényege a szeretet, akkor ebből egy más típusú kultúra, egy evangéliumhirdető közösség születik meg.
„Az emberben élő istenkép változott meg az idők során – folytatta a beszélgetést Megyeri Jonatán –, hiszen Isten kijelenti magáról: Ő az Örökkévaló, aki nem változik.” A bennünket ért élmények, behatások miatt az ember egyénenként és társadalmi szinten egyaránt változik generációkon át, és ezzel együtt az ember istenképe is. A mi megközelítésünk, a mi percepciónk alakult át tehát, ahogy az Istennel való viszonyunkban végbement egy fejlődés. Áldottak vagyunk, hogy olyan időben élhetünk, amelyben Isten ennyire közvetlen, megszólítható. Az ember akkor mondhatja, hogy a hite kellően kifinomodott, ha számára az Isten rendkívül valós. Mert ha nem volna valós, nem beszélgetnénk vele. Ha pedig nem beszélünk vele, akkor az azt jelenti, hogy Isten valami elvont dolog, amihez nincs viszonyításunk.
Székely János püspök megállapította, hogy a kereszténység és zsidóság istenképe nagyon sok szempontból azonos. A legelső dolog, amit fölismer a választott nép az, hogy Isten teremtő. Ennek a világnak van oka. Nem magától, véletlenül a semmiből keletkezett. A világmindenségen túl létezik valami, ami ezt a véges, esendő, múlandó világot létrehozta. A mai tudomány nagyon közel ér ehhez a felfogáshoz, ugyanis teljes világossággal rádöbben arra, hogy az anyagvilágnak van kezdete. A Biblia embere pedig kimondja: a világnak van teremtője.
Szintén fontos közös pont zsidó testvéreinkkel, hogy személyes Istenben hiszünk, aki megpróbál velünk kapcsolatba kerülni, közelebb lépni hozzánk. Annak ellenére, hogy a teremtő Isten itt van jelen most is – ezen a reggelen, itt, Szigetmonostoron, sokkal valóságosabban, mint mi magunk –, csak akkor lehetséges az embernek megismernie a Teremtőt, ha Ő lejön a mi létszintünkre és jelet ad önmagáról. A zsidóság és a kereszténység is hisz abban, hogy ez megtörtént.
Isten a végtelen szeretet, aki kétezer éven át készítette azt, hogy az idők teljességében közénk jöjjön, emberi szóval szóljon, emberi szívvel szeressen, értünk adja önmagát, eggyé váljon velünk, átölelje a világot.
Szeretetből alkotta az univerzumot – ez keresztény hitünknek a szíve. Amikor azt mondjuk, hogy Isten szeretet, az mindenekelőtt azt jelenti, hogy Ő nem magányos, nem egyedüli. Ha csak egyedüli lenne, akkor a szó szoros értelmében nem is lehetne szeretet. Mert szeretni csak valakit lehet – önátadásban –, aki más, mint én. Mi, keresztények azt gondoljuk, hogy ennek az Istennek a gyümölcse a világ, az atommagok tánca, a férfi és a nő szerelme, a nyíló virágok, a nevető gyermekarcok: a világ szeretetből van. Mi, emberek arra születünk, hogy megtanuljunk szeretni, az életünket ajándékká tegyük – fejezte be a beszélgetést a szombathelyi püspök.
A kerekasztal-beszélgetést követően ünnepi szentmisével folytatódott a Dicsőítő Sziget fesztivál programja, melyet Székely János megyéspüspök koncelebrált Marton Zoltán László szigetmonostori plébánossal. A szentmise kezdetén a főpásztor arra hívta a jelenlévőket, hogy „tartsuk a lelkünket Isten fényébe, hangolódjunk rá a gyönyörű mennyei harmóniákra, és engedjük be szívünkbe és családjainkba az isteni dicsőítést, hogy gyógyítsa, alakítsa a mi lelkünket és az emberiséget”.
Szentbeszédében a főpásztor a fesztivál címét alkotó két szó jelentését járta körül. A sziget kapcsán a bibliai vízözön történetére utalt, melyben a földet elárasztotta az erőszak, majd a világ rendje visszahullt a káoszba: az alsó és a fölső vizek – amiket Isten valaha szétválasztott – összekeveredtek. Az ember tehát a teremtés őre, aki ha nem tud szelíden élni, ha erőszakos és kizsákmányolja a világot, ha istentelenül él, akkor a világból újra káosz lesz. Az Úristen – menedékként ebből a nagy áradatból – egy titokzatos bárkát készít, melynek bibliai leírása nem is hajószerű, hanem templomra emlékeztet, a méretei pontosan olyanok, mint a szent sátoré, és később a jeruzsálemi templomé. A bárka így válik a templom szimbólumává. Az erőszak vízözönéből a templom-bárka nyújt menekvést, az Isten népe és az Egyház, ahol az emberek Isten törvénye szerint élnek békességben, testvérként egymással. Így menti át a bárka az életet.
Jelenlegi nyugati kultúrvesztésünk egy hatalmas vízözönhöz hasonlít, egy óriás áradat, amely mindent elsodor. A nyugati ember már kétszáz éve, a felvilágosodás óta abban a meggyőződésben él, hogy nincs igazság, nem megismerhető. Csak szubjektív vélemények vannak. A felvilágosodás korabeli fordulat mögött nem egy filozófiai felismerés áll, hanem a modern embernek egy nagyon mély döntése:
nem akarja megismerni az igazságot, mert sejti, hogy ha a világba beleültetett gyönyörű isteni rendet megismerné, akkor aszerint kellene élnie.
A modern ember – lehetőleg korlátok nélkül – használni akarja a világot, a saját testét, identitását, ő akarja kitalálni az egész életet. Az özönvíz már akkora, hogy nincs elég homokzsák, amivel meg tudnánk állítani. Teljes kultúrákat már nem lehet ettől megóvni. Annyit tehetünk, hogy bárkát építünk, mint Noé. Bárka lehet minden hiteles keresztény család, ami kolostorhoz hasonlóan két fontos jellemzővel bír: egyrészt van fala – egy jó családi otthonba nem engedünk be akármit, csak tiszta, szent dolgokat. A kolostor másik különlegessége a középpontjában lévő templom vagy kápolna. Egy jó családi otthon szívében Isten kell hogy legyen. A család akkor kolostor, ha ehhez hasonlít: van fala és szentélye.
Székely János püspök személyes élményeit felelevenítve hangsúlyozta, hogy az ember legigazibb helye az Isten lábainál van. Amikor teljes lényünkkel leborulunk Isten előtt azért, hogy Őt hallgassuk, megismerjük és eggyé váljunk Vele: ez maga a dicsőítés. Ilyenkor rátalálunk az isteni harmóniára, ekkor válik a szívünk életet átmentő bárkává, megszületik a dicsőítő sziget.
A katolikus templomban a fesztivál ideje alatt folyamatosan zajló 24 órás dicsőítés során számos hazai és határon túli csapat zenélt. A háttérima zárásaként elhangzott, hogy ugyanaz a Jézus van jelen az átlényegült kenyér színe alatt, akit a dicsőítésben, az örömben, a táncban középpontba helyeztünk. Erről szól a dicsőítő sziget. Ahogy Székely János püspök fogalmazott: egy bárka, ahova bevihetjük a kincseinket, egy bárka, ami nem elszigetel, hanem megőriz, mert tudjuk, mi érték és mi nem az.
Szerző: Nádudvari Dorottya
Fotó: Ferencz Levente, Gável András, Tóth András
Magyar Kurír








Papszentelés a szombathelyi szaléziaknál
Papszentelés a szombathelyi szaléziaknál
2023. július 1-jén a szombathelyi Szent Kvirin-templomban pappá szentelte Székely János megyéspüspök a szalézi rend két diakónusát: Kovács Sándort és Ilodigwe Emmánuel Chekwubet. Külön öröm volt a szombathelyi rendházban, hogy Sándor testvér hivatása is itt bontakozott ki.
Szentbeszédében Székely János megyéspüspök az olvasmányra utalva kiemelte: Jeremiás próféta életébe Isten belépett, úgy, hogy meghívásának nem tudott ellenállni. Ismerni a Biblia nyelvén egzisztenciáis egységet jelent. Isten azt mondta: mielőtt megszülettél volna szerettelek. Ott voltam rejtekben, talán fel sem ismertél. Jézus a Jó Pásztor, aki megszólította a kiválasztottakat és akik erre a hívásra boldogan igent mondtak. A gazdag ifjú nem tudott igent mondani. Ha másként fordítjuk a márki evangélium szavait, akkor nem szomorúságot fejez ki a szó, hanem azt, hogy az ifjú nem tudott igent mondani Isten ragyogó hívására, elfordította arcát a fénytől. Ti tudtatok igent mondani, éljetek boldogan ebben az igenben, mondta a megyéspüspök. Isten terve sokak számára Ti vagytok. Legyetek Krisztus szeretetének, közelségének jele a világban. Sok családnak ,fiatalnak, Istent kereső embernek. Krisztus számít rátok, legyetek az Ő világossága! – zárta gondolatait Székely János, akinek szentbeszéde meghallgatható egyházmegyénk honlapján, ide kattintva. A szentmise újmisés áldással zárult.
Kovács Sándor július 2-án vasárnap délelőtt 10 órakor mutatja be újmiéjét a szombathelyi Szent Kvirin-templomban. Emmánuel július 2-án vasárnap 18 órakor Óbudán. A szentmise visszanézhető a szaléziak Youtube csatornáján.

































Templomszentelés Salomváron
Templomszentelés Salomváron
Dr. Székely János 2023. június 18-án, felszentelte a felújított salomvári plébániatemplomot.
Hatalmas összefogással, a hívek, az egyházmegye és a Magyar Falu Program segítségével újult meg a salomvári templom kívül-belül.
A szentmise előtt Székely János püspök úr megáldotta a kívül belül megújult templomot és a még üres tabernákulumot. Szentbeszédében Püspök atya hálát adott a gyönyörűen megújult templomért. Megemlítette, hogy 56 évvel korábban volt a faluban újmise, de most az Úr újra meghívott újra egy fiatalt a szolgálatára. Ez a templom sokakat hívogasson, lépjen be egy pillanatra aki elmegy a templomelőtt, hogy találkozhasson az élő Istennel.
A szentmise végén a falu Polgármestere megköszönte mindenkinek az áldozatkészségét. Felidézte saját kapcsolódását is a templommal kapcsolatban ahol elsőáldozott és bérmálkozott. A felújítás elengedhetetlen volt, Attila atya kezdeményezésével indult el a munka. Az állam és az egyház összefogásának eredménye a megújult templom. Árpád-házi Szent Erzsébet gondolataival zárta beszédét a Polgármester. „Isten hozott, beléptél Isten házába. Bárki is vagy Ő szívesen lát téged. Megoszd vele örömeidet, sikereidet, reményeidet, de akár bukásaidat, gondjaidat, csalódásaidat is. Isten hozott ide téged….. Ha hívő vagy imádkozzál, ha kereső vagy gondolkozzál, ha kétkedő vagy kérj világosságot, ha szenvedő vagy kérj erőt, ha boldog vagy adj hálát, kérd Istent, hogy ilyennek maradhassál. Ebben a hajlékban testvérekre találhatsz, velük együtt imádkozhatsz Istenhez…. Bárki is legyél Isten befogad téged, fogadd be te is a szívedbe!”
Ezután Vígh László önkormányzati képviselőnek mondott Attila atya köszönetet, aki a következő gondolatokkal válaszolt: „Ahol ketten összejönnek Isten nevében Ő ott van. Itt van közöttünk. Egy hobbim van a fűnyírás. Van egy barátom akivel 60 éve vetélkedünk kinek a gyepe szebb. A Barátom akinek meg kell néznem a gyepjét, senkit nem fogad a házában, hanem a kertjében, hogy megnézzék a gyepjét. Egy vállalkozó volt nála, aki nem vette észre a gyepjét. Fontos, hogy legyen szemünk, látunk-e mindent amit kell, hogy észre vegyünk? Látjuk-e, hogy feleségeink, férjeink jól érzik-e magukat? Attila atyától mindig kapok lelki táplálékot, ezért ha erre járok eljövök szentmisére. Fontos a példamutatás. Egy apa hogyan beszélget az anyával, mit mond? Az a táplálék, amit otthon hall a gyermek nagyon fontos egy életre. Wass Albert: Szent a falu versével zárta Vígh László a gondolatait.
„Két emberfajta él, az egyik
önmaga elől elmenekszik,
a másikhoz nem ér a lárma,
mert elrejtőzik önmagába.
Mindent felőrlő izgalom.
Rohan, s az élet fut vele,
pénzcsörgető kacér zene
kíséri éjjelét, nappalát,
s agyába őrli vad dalát.
Izzítja egyre a kohót,
és épít felhőkarcolót,
és épít büszke tornyokat,
és szédít messze ormokat
(telefon, autó, lift, vonat).
S az élet mégis elrohant:
mit ér a szikratávíró,
mit ér a tőzsde, rádió,
a gép-órjások mind mit érnek ?
Az érctraverzek égig érnek,
a reklámfények égig érnek,
a villanydrótok égig érnek,
az Istenig föl mégsem érnek
s a gyertyák mégis tövig égnek.
Nádfedelű. Meszelt falú.
A két szeme két tiszta ablak:
reggeltől-estig nyitva vannak.
vagy mindkettő a rétre néz le;
s körös-körül oly halk a béke
mint messzi csermelyek zenéje.
a réten mindig lesz virág.
és harsoghat a dáridó,
s épülhet sok száz emelet:
itt él tovább a szeretet
és Isten jár a kert alatt.
a falu mindig egy marad:
Az egyik élete malom:
A másik élete: falu.
Vagy felnéznek a fényes égre,
S bárhogy forogjon a világ:
A falu mindig megmarad,
a falu mindig szent marad!”
Befejezésül Atiatya percekkel zártult a köszönetnyilvánítások sora. Egy falunak a középületei elárulják, milyen emberek laknak ott. Szerettük a templomot úgyis, amilyen volt. A legutolsó felújítás óta a templom állaga nagyon megromlott. Alapjaiban hozzá kellett nyúlni a templomhoz, hogy a felújítás jó legyen. Megköszönte Attila atya a jó Istennek, az elődeinek, Veres András és Székely János valamint Fekete Szabolcs Benedek püspök atyáknak is, hogy odakerült plébánosnak, és hogy támogatást kapott az egyházmegyétől. Mindenkinek, aki megyei és egyházmegyei szinten segített külön köszönetet mondott a plébános atya. A vállalkozóknak és a helyieknek és háláját fejezte ki Ati atya.
A szentmise végén a jelenlévők hálatelt szívvel énekelték el a pápai és a magyar himnuszt.



















Papszentelés – dr. Székely János megyéspüspök szentbeszéde
„Barátaimnak mondalak benneteket” – Papi lelkigyakorlat Szombathelyen
„Barátaimnak mondalak benneteket” – Papi lelkigyakorlat Szombathelyen
Püspöki szentmisében hívták a Szentlelket egyházmegyénk papjai az idei Papi lelkigyakorlat kezdetén, 2023. június 19-én a szombathelyi Kálvária templomban.
Az Úr szőlőjének új munkásai – Papszentelés a Székesegyházban
Az Úr szőlőjének új munkásai – Papszentelés a Székesegyházban
2023. június 17-én a szombathelyi Székesegyházban Bodorkós Áron, Kirchknopf Gergely, Szántó Adrián és Vigh Balázs diakónusokat áldozópappá szentelte dr. Székely János megyéspüspök.
Ezen a napon megemlékeztünk a szentelésük jubileumát ünneplő atyákról is. A nemrég elhunyt dr. Szakony Ferenc atyáról, aki vasmiséjét ünnepelte volna idén. Püspök atya köszöntötte az aranymisés Orbán István kanonok atyát, Sághegyi Gellért atyát, az ezüstmisés Andor Zoltán, Kercza Asztrik OFM atyákat és dr. Martos Levente Balázs esztergom-budapesti segédpüspököt. Imádkozzunk értük! A papszentelési szentmise visszanézhető egyházmegyénk Youtube csatornáján.

Szentbeszédében Székely János megyéspüspök, a szentleckére utalva, kiemelte: papnak lenni annyit jelent, hogy Jézus rajtunk keresztül szíveket nyit az ég felé, gyógyít, olyan emberekét akik a saját keserűségük miatt elzárkóztak Istentől.
Segítsünk újjászületni az embereknek, hogy életükbe beáradjon Isten fénye, a szeretet fénye.
Adjátok az embereknek a leghatalmasabb kincset amire minden ember vágyik, amit csak Isten tud adni, mert csak ő tudja az egész embert betölteni. Adjatok értelmességet, értelmet és fényt, amit semmilyen földi szenvedés nem tud kioltani. Azt a reményt, ami bármivel képes szembenézni. Azt békét ami nem külső körülményektől függ. Azt a hitet és kapaszkodót amit nem mi emberek alkottunk, hanem ami igaz, valóságos.

Az evangélium kapcsán Székely János elmondta: Jézus a világ világosságáról beszél, amelyet nem elrejtenek, hanem lámpatartóra tesznek. Krisztus korában mécsest gyújtani nagy munka volt. A jézusi mondatnak igéje szenvedő igealak: Isten cselekvésére utal. Isten nem azért gyújtotta benned a fényt, hogy bárki ezt elrejtse, eloltsa. Isten sokat fáradt, hogy az életünk, hitünk, szeretetünk fénye égjen. Becsüld meg, légy érte hálás.

A fényt Isten felteszi a lámpatartóra, hogy világíts sokaknak. Sokszor ez a lámpatartó nem lesz más mint a kereszt. Annak, hogy világíts ára van: önmagadat kell odaadnod, nap mint nap. Tedd ezt jókedvűen, hiszen Isten a jókedvű adakozót szereti, mondta Székely János a szentelendőknek.

Az evangélium következő mondatához, ti vagytok a föld sója, a következő gondolatokat fűzte Székely János. Az ókorban démonűző hatalmat tuladjonítottak a sónak, hiszen a húst a só óvta meg a széteséstől. A szétestéstől ami a gonosz cselekedete. Isten egységes világát akarja szétszakítani a gonosz pl. az embert elszakítani Istentől, nemzeteket fordít egymás ellen. Legyetek sók, azaz tartsátok távol a gonosz rothasztó hatalmát és legyetek őrei az eleven, életadó gyökerenek, szálaknak amik kötnek az Istenhez és egybentartanak családokat, nemzeteket, közösségeket.

Legyetek szolgálatkész papok aki adni akarnak. Akik nem kényelmet, sikert és önmagukat keresik, hanem szogálják a rájuk bízottakat. Legyetek igényesek a felkészülésben. Isten népének joga van arra, hogy tartalmas, hiteles üzeneteket kapjon. Legyetek az imádság emberei. Legyen a szívetek nyitva mindenki felé. Legyetek testvérei mindenkinek aki hozzátok jön, különösen a gyermekeknek, fiataloknak, szenvedőknek, szegényeknek. Legyetek hűséges papok: annak a kincse, akinek hite nem felszíni érzelmek hullámzása, hanem mély mint a tenger és erős mint a szikla. Papnak lenni hatalmas ajándék, felfoghatatlan megtiszteltetés, kegyelem, kincs, ajándék és titok. Minden nehézség ellenére öröm, mondta Székely János, aki a szentbeszédben megköszönte a szentelendők családtagjainak is a támogatást.

A szentmise végén a felszentelt atyák Székely János megyéspüspökkel a Szent Márton oltárhoz vonultak, ahol közösen imádkoztak új papi hivatásokért. A szentmise az újmisések áldásával fejeződött be.
























Hasznos tudnivalók a Jubiláns Házasok Találkozójával kapcsolatban
Hasznos tudnivalók a Jubiláns Házasok Találkozójával kapcsolatban
2023. június 24-én újra megrendezi a jubiláns házaspárok találkozóját a Szombathelyi Egyházmegye. Hasznos információkat közlünk a rendezvénnyel kapcsolatban. Újabb regisztrációkat az egyházmegye már nem fogad az eseményre.
Kedves Jubiláns Párok!
Idén újra nagy készülődéssel várjuk mindazokat, akik elfogadták meghívásunkat a június 24-i találkozóra. A megadott határidőig regisztrált résztvevőknek most néhány hasznos információval szeretnénk segíteni a találkozó sikeres megvalósítását.
Minden jubiláns párnak – az évfordulójuk száma szerinti – névre szóló ülőhelyet biztosítunk, ezért kérünk minden résztvevőt, hogy a lehetőség szerint minél korábban, optimálisan 9.45-ig érkezzen meg a Székesegyházba, hogy a rendezők és segítőik a kijelölt ülőhelyekre tudják Őket vezetni. A kísérő hozzátartozók nem a jubilánsok mellett, hanem a fennmaradó helyeken tudnak majd leülni.
A bejáratnál igyekszünk minden résztvevőnek egy szórólapot adni a legfontosabb tudnivalókról, amely az ünnepség és a programok részleteiről informál.
A szentmise befejező akkordjaként a jubilánsok nevét fel fogjuk olvasni és emléklapot adunk át.
A szentmisén sajtóirodánk munkatársa fog fényképezni és videó felvétel is készül az eseményről. A szentmise után a regisztrált e-mail címre elküldjük a fotók és a videó elérhetőségének linkjét, amelyen július 15-ig lesznek azok elérhetőek.
Az egyházmegye ajándékaként a templom tornyainak (panoráma-kilátó), a Látogatóközpont földszinti kiállítótereinek és az Egyházmegyei Könyvtár megtekintése ingyenes lesz. A Palota emeleti termei belépőjegy megváltásával, idegenvezetéssel tekinthetőek meg.
Könyvesboltunk is szeretettel várja a jubilálókat ezen a napon 9 és 14 óra között, amikor egy kedvezményesen megvásárolható könyvcsomaggal is kedveskednek a hozzájuk betérőknek. A könyvcsomagot jó szívvel ajánljuk minden hitben elmélyülni, megerősödni vágyó család figyelmébe, különböző alkalmakra, együtt imádkozáshoz, lelki elmélyüléshez, útkereséshez, megerősítéshez.
Szeretettel várjuk Mindannyiukat!
A Találkozó Szervezői
Úrnapja a szombathelyi Székesegyházban
Úrnapja a szombathelyi Székesegyházban
Úrnapján Dr. Székely János megyéspüspök mutatott be ünnepi szentmisét a Székesegyházban.
Püspök atya szentbeszédében Krisztus szavait állította elénk „aki engem eszik, általam él”. Isten táplálja a boldogságra, szeretetre éhes embert. Isten önmagával táplál minket. Az emberiség mindig sejtette vágyta ezt a titkot. Ősi népek az étkezéseknél a főhelyet az Istennek üresen hagyták, hiszen minden tőle van. Sok nép arra is gondolt, hogy a teremtő Isten jelen van a világban. Isten nemcsak megalkotott, minket, hanem egészen egy akar lenni velünk, át akar minket ölelni.
A szentmise végén a kiszámíthatatlan időjárás miatt, a Székesegyház Szent Márton, Lisieux-i Szent Teréz, Szent Sebestyén és Boldog Brenner János oltárnál adott szentségi áldást János püspök.
Visszaérve az oltárhoz a Te Deum hangzott el, majd még egy szentségi áldásban részesültek a jelenlévők.





















Ülésezett a püspöki konferencia
Ülésezett a püspöki konferencia
A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia (MKPK) június 6-án megtartotta nyári rendes ülését, amelyen Michael Wallace Banach apostoli nuncius is részt vett. Az ülésen elhangzottakról az MKPK Titkársága június 7-én levélben tájékoztatta szerkesztőségünket.
Ezt megelőzően, június 5-én délután Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom-budapesti érsek vezetésével hálaadó szentmisét mutattak be az MKPK tagjai. A szentmisét követően Veres András püspök, az MKPK elnöke egy fogadás keretében mondott köszönetet a pápalátogatás szervezésében és lebonyolításában résztvevőknek.
Az MKPK tagjai ezúton is külön köszönetüket fejezik ki mindenkinek, aki a pápalátogatás szervezésében, lebonyolításában bármilyen módon részt vett. Külön köszönik a sajtó képviselőinek, hogy érdeklődtek az apostoli látogatás eseményei iránt és tudósítottak róla.
Az MKPK tagjai az ülésen összegezték Ferenc pápa apostoli látogatásának tapasztalatait, valamint meghallgatták Michael Wallace Banach apostoli nuncius pápalátogatást értékelő beszámolóját is.
A püspökök hálatelt szívvel állapították meg, hogy a látogatás a Katolikus Egyház és egész Magyarország számára kegyelmekben gazdag volt. Annak érdekében, hogy Ferenc pápa szavai sokáig velünk maradjanak, az MKPK nyomtatásban is megjelentette a Szentatya Magyarországon elhangzott beszédeinek magyar fordítását. A Püspöki Konferencia arra buzdítja az egyes plébániákat, lelkiségi mozgalmakat és csoportokat, hogy a Szentatya látogatása alkalmával elhangzott gondolatait tegyék közösségi alkalmaik témáivá.
Az MKPK titkárának megbízatása idén nyáron lejár, ezért a püspökök testülete úgy döntött, hogy újabb öt évre Dr. Tóth Tamást nevezi ki erre a tisztségre.
Tamás atya 2018 óta tölti be ezt a tisztséget, előtte a római Pápai Magyar Intézet rektora volt. Egyháztörténész, egyetemi magántanár, illetve titkári feladatai mellett a kecskeméti Szentcsalád Plébánián is ellát lelkipásztori szolgálatot.
Szintén döntés született arról, hogy az MKPK Titkárságának irodaigazgatója a következő öt évben is Dr. Németh Gábor lesz.
Az MKPK tagjai áttekintették a Lisszaboni Ifjúsági Világtalálkozó előkészületeit. A részt vevő több mint ezer magyar fiatal kétharmada az MKPK szervezésében és támogatásával fogja hazánkat képviselni a portugál fővárosban. Az eseményen várhatóan négy magyar püspök is jelen lesz.
A Katolikus Karitász továbbra is hetente több teherautónyi szállítmánnyal, több millió forint értékben támogatja a Kárpátalján működő római és görögkatolikus karitászcsoportokat. A hosszú távú segítségnyújtás érdekében tavaly júniusban Budapesten Integrációs Központot nyitottak, ahol a lakhatásban, a munkahelykeresésben, az ügyintézésben és a gyermekek beiskoláztatásában segítik a hazánkban letelepedő kárpátaljai és ukrán menekülteket. A segítségnyújtás egy éve alatt a Katolikus Karitász országos hálózatában működő egyházmegyei Karitász Központok is bekapcsolódtak a menekültek ellátásába.
A püspökök testülete ezúton szeretne köszönetet mondani mindazoknak, akik személyi jövedelemadójuk egyházi 1 százalékával a Magyar Katolikus Egyház szolgálatait támogatták.
Forrás: MKPK Sajtószolgálat
Fotó: Merényi Zita, Lambert Attila
Magyar Kurír













